אפס נרצחות בשנה

אפס נשים נרצחו ע"י בני זוגן בארץ הבסקים. אפס.
אפס נרצחות בשנה בישראל. זה החזון וזה אפשרי. לשם כך יש להקים רשות לאומית אוטונומית למיגור האלימות.

לילי בן עמי פורסם: 18.1.2020

אפס נשים נרצחו ע"י בני זוגן בשנת 2019 בארץ הבסקים. אפס.
זו השנה הראשונה שזה קורה, מאז שהחלה ספירת הרציחות שם ב 2002.
בכל ספרד נרצחו 1033 נשים, מאז 2003.

בישראל, אתמול נרצחה ילנה יצחקבייב בת 57.
ביום שני נרצחה שאדיה אבו סריחאן בת 35.
מאז 2011, נרצחו כאן 169 נשים על רקע אלימות במשפחה. ברוב המקרים הרצח מתבצע על רקע קנאה ופרידה של הנרצחת מהרוצח.

רצח נשים זו מגיפה עולמית. גם אם בארץ הבסקים יש כ 3 מליון תושבים; הטרידה אותי השאלה- איך יתכן שהיו אפס נרצחות? אחרי כמה מאמרים שתרגמתי (מצ"ב להלן) השורה התחתונה לא מפתיעה: סדר עדיפויות ממשלתי.


המכון הבסקי של האשה "אמקונדה" Emakunda זהו גוף אוטונומי של ממשלת הבסקים, שחברים בדירקטוריון שלו נציגים מכל המשרדים הממשלתיים. יש לו מעמד, תקציבים וסמכויות. אמקונדה "מתכנן, מקדם, מייעץ, מתאם ומעריך מדיניות שוויון, כמו גם העלאת המודעות לנשים וגברים בקהילה האוטונומית הבסקית" (כך לפי האתר הרשמי של אמקונדה).

איפה הכסף לכל זה? בתשובה למחקר הזה (שמעולם לא נעשה בישראל): כמה עולה למדינה נרצחת? התשובה היא מליונים! רק עלויות הכליאה הן 120 אלף שח בשנה לאסיר (כשלושה מליון לרוצח) ועל זה יש להוסיף את עלויות הטיפולים הנפשיים למשפחות, הילדים היתומים, עלויות חקירות המשטרה, הפרקליטות, הסנגוריה, ההפסד של זוג אזרחים עובדים משלמי מיסים ועוד.

באו"ם הוצגו נתונים לפיהם עלות האלימות נגד נשים עשויה להסתכם בכ -2 אחוזים מהתוצר המקומי הגולמי (תוצר). עלויות שנתיות של אלימות כלפי נשים הגיעו ל 5.8 מיליארד דולר בארצות הברית ו -1.16 מיליארד דולר בקנדה. באוסטרליה כ- 11.38 מיליארד דולר בשנה. באנגליה ובוויילס כ -32.9 מיליארד דולר.

 

במדינת ישראל יש להקים רשות לאומית אוטונומית למיגור האלימות. רשות ממשלתית בעלת סמכויות אכיפה ותקצוב - שתוביל שיתוף פעולה בין כל משרדי הממשלה, שתחקור, תוביל, תקדם מדיניות, מהלכים ותמנע בפועל -בשטח- את הרצח הבא.
אפס נשים נרצחות בשנה - זה היעד וזה אפשרי.

 

דברו על זה. שתפו. יחד נלחץ לסדר עדיפויות ממשלתי חדש.

*תודה לעינב מלמד דוניץ שהסבה תשומת ליבי למאמר על ארץ הבסקים.

--- --- ---
מידע מתורגם (תרגום חובבני) וקישורים רלוונטים:

*תרגום כתבה: אפס נרצחות בארץ הבסקים
בארץ הבסקים נרצחו 42 נשים ע"י בני זוגן בין השנים 2002- 2018. לפי המידע של אמקונדה - המכון הבסקי של האשה, השנים המדממות ביותר היו 2004, 2010 עם 5 נרצחות בכל אחת. אחכ 2005, 2006 עם 4 נשים נרצחות בכל אחת. בתשע השנים האחרונות, מאז 2011, היו "רק" 1- 3 בשנה נרצחות. בשנת 2019 היו אפס נרצחות.
בכל ספרד 1033 נשים נרצחו מאז 2003 ו 34 ילדים נרצחו מאז 2013 ויתומים בגין האלימות הזו נותרו 278 ילדים. יש מעל חצי מליון נשים רשומות כקורבנות מאלימות של גברים, במשרד הפנים.
רק השנה נרצחו 55 נשים, 3 ילדים, 46 ילדים נותרו יתומים. מעל 80 אלף תלונות על אלימות מגדרית הוגשו במחצית הראשונה של השנה.
2019 תזכר כשנה שבה הקורבן האלף של אלימות סקסיסטית בספרד- קרתה ב 14.6 בקורדובה, כאשר אנה לוסיה סילבה, 49, נרצחה בידי בן זוגה, אשר השתחרר על תנאי בגין רציחתה של בת זוגו הקודמת.

https://eldiariofeminista.info/2020/01/03/pais-vasco-cierra-2019-sin-ninguna-mujer-asesinada-por-su-pareja-o-expareja

/https://www.elcorreo.com/sociedad/2019-primer-asesinadas-20200102124756-nt.html

*תרגום חלקי של המאמר: מדיניות השוויון לנשים ולגברים בארץ הבסקים, מאי 2018
הקהילה האוטונומית של חבל הבסקים בצפון ספרד בעלת פרלמנט משלה. המדינה רחוקה משוויון בין נשים לגברים. לפי מדד אי השויוון המגדרי של האיחוד האירופי, ארץ הבסקים משיגה 69.3 נקודות מתוך 100, ונמצאת במקום 9. שיעור תעסוקת נשים 44% נשים, לעומת 54% גברים. הנשים הן 80% מהאנשים שעובדים משרה חלקית ו 75% ממי שעובדים ללא חוזה. הכנסה ממוצעת לאשה 14,712 יורו, לגברים 24,417 יורו. משכורתן נמוכה בממוצע ב 25%. נשים הן 26% במועצות וניהול מוסדות. כ 4000 נשים מדווחות מדי שנה שהן קורבן לאלימות מבן זוג, אדם לא מוכר או אלימות מינית.

מדיניות השוויון התגבשה ב 1988, אז "המכון הבסקי של האשה", הידוע בשם אמקונדה, נוסד בחוק, בתגובה לדרישת תנועות הנשים והתחייבויות בינלאומיות. אמקונדה הוא גוף אוטונומי המחובר לממשלה הבסקית. בדירקטוריון חברים נציגי הממשלות האיזוריות והמקומיות של הפרלמנט הבסקי של תנועות הנשים ועוד 6 אנשים מהפרלמנט הבסקי שהוכיחו פעילות למען שוויון בין נשים לגברים. לאמקונדה יש גם מנהלים בכירים וצוות של 37 איש/ה.
מטרת העל היא לבטל את כל צורות ההפליה של נשים ולהשיג שוויון מגדרי אמיתי. אמקונדה אחראי על רגולציה, קידום, יעוץ, תכנון, הערכה של מדיניות השוויון במדינה. מאז הקמתו יש התקדמות רבה. במאמר יש פירוט של 17 סעיפים. מתוכם:

 • החוק לשוויון מגדרי 4/2005 המחייב את כל ממשלות הציבור ל

  • מבנים לקידום השוויון (שירותים או יחידות של שוויון)

  • פיתוח ויישום תוכניות שוויון

  • לערוך הערכות השפעה מגדריות קודמות

  • לכלול סעיפי שוויון בחוזים ומענקים

  • לקדם ייצוג מאוזן של נשים וגברים במדינה בגופי קבלת החלטות, כולל מערכות מכסות לשלב את הפרספקטיבה המגדרית במדיניות מגזרית, עם דגש מיוחד על חינוך, עבודה וזכויות חברתיות בסיסיות.

בשנת 2015 האו"ם נתן פרס לאמקונדה על המצויינות של ביצוע החוק.

 •  הקמת גופי תיאום ושיתופי פעולה בין מוסדיים.

  • הועדה הבינ מחלקתית לשוויון מגדרי הוקמה ב 1993 בראשו עומד נשיא ממשלת הבסקים וחברים בו נציגים פוליטיים של כל המפלגות.

  • הועדה הבינמוסדית לשוויון מגדרי, הוקמה ב 2007 ובראשה מנהל המינהל הציבורי הבסקי, במטרה לתאם מדיניות השוויון.

  • הועדה הבינמוסדית לתיאום הטיפול בנפגעות נשים- התעללות במרחב הביתי ואלימות מינית. נוסד ב 2001 בראשות מנהל אמקונדה. יש שם נציגים של כל מוסדות הציבור המעורבים בסיוע לקורבן: הזרוע השיפוטית, הפרקליטות, משרד נציבות תלונות הציבור, הסנגוריה הציבורית, המועצה הרפואית, הממשלות המקומיות והאיזוריות והממשלה, דרך מחלקות הבטחון, צדק, חברה, תעסוקה, בריאות, דיור וחינוך.

 • שיתופי פעולה מתרחבים עם מוסדות ואירגונים אירופיים בינלאומים. אמקונדה מקדמת שת"פ בינלאומיים, ביניהם שתפ עם המכון האירופי של שוויון מגדרי ועם האו"ם. כמו כן השתתפות בתוכנית העולמית המשותפת מאוחדת בשירותים חיוניים לנשים ונשים נפגעות אלימות. המטרה להגיע לקונצנזוס עולמי שניתן לאשרר באסיפה הכללית באום. כולל רשימת אלמנטים ושירותים חיוניים למניעה ולתגובה לאלימות כלפי נשים ועל פי תקני המינימום הנחוצים לתת מענה מתואם ואיכותי לצרכים של נשים וילדות הסובלות מאלימות כזו.

 • תרבות רחבה של תכנון והערכה. תכנית שוויון האשה קובעת קידום מדיניות ממשלתית לשוויון מגדרי וביטול אלימות כלפי נשים. מאז 2010 יש איסוף נתונים למעקב והערכה של תוכניות השוויון, באמצעות אפליקציה ממוחשבת אינטרנטית.

 • הכשרות של אנשי ממשלה.

 • נוהל מאוחד לבחינת ההשפעה בהתבסס על מין של נורמות השלטון

 •  ניתוח מגדרי של התקציב. באיזו מידה נשים וגברים נהנו מההוצאות של סעיפים מסויימים או פרקי תקציב של הממשלה.

 •  יצוג הולם בגופים מנהלים ומחוקקים. בזכות חוק 4/2005 יש יצוג מאוזן, כלומר 40- 60 אחוז בפרלמנט הבסקי, בממשלה, בגופי ביצוע וחקיקה, מחוזיים ועל מחוזיים. עם זאת, במועצות העיר נשים הן רק 25%.

 •  תוכניות להעצמת נשים פוליטיקאיות.

 •  תמיכה ומתן סובסידיות לארגוני נשים.

 • תוכניות חדשניות למניעת אלימות כלפי נשים.

  • נהיקו היא תוכנית שאמקונדה השיקה ב 2003 כדי למנוע אלימות כלפי נשים ועובדת על מודל של מערכות יחסים מבוססות כבוד, אי אלימות ושוויון. זה מפותח בסיבת בית ספר ומיושם בכיתות באמצעות עבודה עם חומרי לימוד (משחקים וסיפורים), הכשרת מורים, רגישות של ילדים ומשפחות. מאז הקמתה השתתפו מעם 12 אלף תלמידים בגילאי 6 עד 12. מחקר הוכיח עליה בהערכה עצמית אצל בנות וירידה באגרסיביות והגברת האמפתיה אצל בנים משתתפי התוכנית.

  • ג'בטוז היא תוכנית הכשרה מקוונת לבעלי מקצוע העובדים עם קורבנות אלימות כלפי נשים. המטרה לאחד את המענה ולייצר תיאום בטיפול.

 • מדיה ופרסום לציבור הרחב, ע"י ועדה מומחית של אמקונדה.

 • יוזמות ספציפיות לגברים למניעת אלימות

https://www.emakunde.euskadi.eus/contenidos/informacion/emakunde_presentacion/es_def/adjuntos/politicas.igualdad.capv.pdf?fbclid=IwAR31TOuD-shzWFXWdTRs1tJ1NHPcXSqRNWU8k54MIsijWx_CK8W2bE396Fw%E2%80%8B

 

*אתר אמקונדה http://www.emakunde.euskadi.eus

*העלות הכלכלית של אלימות כלפי נשים

https://www.unwomen.org/en/news/stories/2016/9/speech-by-lakshmi-puri-on-economic-costs-of-violence-against-women

*פרוייקט הארץ שמונה את הנרצחות בישראל https://www.haaretz.co.il/st/c/prod/heb/global/homicide/

 

התפרסם באתר אונלייף https://www.onlife.co.il/news/society/domestic-violence/225219

המשימה שלנו היא הצלת חיים. לתמיכה בפורום מיכל סלה לחצו כאן

Michal Sela Forum advances the use of technology for the prevention of violence and murder of women. Michalsela.org.il