אפס נרצחות בשנה

החזון שלי למדינת היהודים

לילי בן עמי

בישראל נהוג לומר "פעם קטפו את פרחי הבר", בדומה לכך יום יבוא ונאמר "פעם היתה תופעה של רצח נשים". הרצל כתב בספרו: "אני דורש שיחשבו וילמדו מחדש כמה מוסכמות". רצח נשים זו לא גזירת עולם. החזון שלי למדינת היהודים הוא אפס נרצחות בשנה.

אחותי הקטנה, מיכל סלה ז"ל, נרצחה באכזריות בביתה על ידי האיש שלה. מאז הרצח שאלה כבדה חפרה במוחי: האם אפשר היה להציל אותה? החפירות חשפו תשובה קשה מנשוא והיא- כן. שפת האלימות, שפת הקורבנות ושפת האלימים, היא בינלאומית והדפוסים של רצח נשים חוזרים על עצמם. וכשיש דפוס אפשר לזהות אותו ולהציל חיים.

הידע לניבוי רצח במשפחה קיים אצל המומחים. מאות שילמו עליו בדם שנשפך. למרות זאת, המענים בתחום הם ארכאיים, מתמקדים ב"אחרי" מעשה האלימות וכולם דורשים רק מהקורבן לפעול (לפנות למשטרה, לרווחה או למקלט). אין מניעה מראש של המכה, אין קידמה טכנולוגית ואין כלים לאדם האלים או לסביבה. כמחצית מקורבנות הרצח, כמו אחותי וכמו דיאנה דדבייב ז"ל, לא סבלו מאלימות פיזית קודמת ולכן הן לא ידעו שהן בסכנת חיים. לדעת שאת בסכנת חיים זה צורך בסיסי. לכן הקמתי את פורום מיכל סלה – למנוע רצח נשים באמצעות חדשנות וניבוי התנהגות.


יחד עם מומחים, פורום מיכל סלה מיפה את תמרורי האזהרה המתריעים מפני זוגיות אלימה ומנגישם לציבור. ההנגשה נעשית באמצעות הפצת ידע ובאמצעות בניית אקו-סיסטם חדש של סטארטאפים טכנולוגים להצלת חיים של נשים בשבי האלימות. מיזמים טכנולוגים חדשניים, ברי ביצוע, פשוטים לשימוש בשעת חירום ולמניעה מראש. מיזמים שאילו היו קיימים – מיכל הייתה איתנו.

 

החזון שלי הוא מדינה שבה ראשת ממשלה מקימה גוף לחילוץ נשים משבי האלימות במגוון אמצעים מתקדמים וחדשניים, לצד שמירה על פרטיות ואתיקה.
אני רוצה שלא תהיה עוד אשה שלא תרגיש בטוחה בביתה. שלא תרגיש כלואה בתוך זוגיות, כפי שאחותי חשה. שלא תחשוש לשתף מה היא עוברת. אני רוצה שכל אשה תרגיש שהשליטה על חייה בידיה. שהיא לא לבד ושמדינת ישראל מספקת לה חליפת ברזל של הגנה, עם מגוון פתרונות יצירתיים. אני רוצה שכולם יכירו את תמרורי האזהרה כפי שהם מכירים את התסמינים של מגיפת הקורונה. אני רוצה שכולם לא יהססו לדחוף את האף, להתערב ולהציל חיים כפי שעשתה עדי גוזי. אני רוצה שנצליח למצוא פתרונות פורצי דרך שיסייעו בידי בני זוג טפילים ומסוכנים לבחור לעצור את התנהגותם האלימה.


הרצל כתב בספרו על התגשמות: "אם יבוא יחיד ויאמר לעשותה, לא יהא זה אלא מעשה שגעון – אבל אם יהודים רבים יתחילו בדבר בבת אחת, הרי זה דבר של טעם ואין כל קושי של ממש בדרך הגשמתו". ברוחו חכמת הרצל, נצופף שורות, נקדם פתרונות וננצח את האלימות. הצטרפו אלינו בפומבי, צאו למרפסות של הרשת החברתית ותייגו את "פורום מיכל סלה" #יהי_זכרה_מהפכה. בסוף המסע הזה ישראל תהיה מעצמה עולמית ללוחמה בטרור בתוך הבית.

 

לילי בן עמי, יו"ר פורום מיכל סלה (ע"ר) michalsela.org.il

המשימה שלנו היא הצלת חיים. לתמיכה בפורום מיכל סלה לחצו כאן

Michal Sela Forum advances the use of technology for the prevention of violence and murder of women. Michalsela.org.il